Kredyt na samochód

Co warto wybrać – Leasing czy kredyt samochodowy ?

Posted by

Zakup samochodu to jedna z ważniejszych decyzji finansowych. Kupując auto możemy wybrać pomiędzy dwoma opcjami, a mianowicie między kredytem samochodowym, a leasingiem. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy – dlatego opiszę tu każde z nich.

Podstawowe informacje o leasingu samochodowym

Leasing samochodów w ostatnich latach stał się bardzo popularny. To przekazanie praw do użytkowania pojazdu przez właściciela prawnego (leasingodawcę).  Leasingobiorca za możliwość korzystania z samochodu uiszcza regularną opłatę zwaną ratami leasingowymi.  Najczęściej porównywane do dzierżawy lub najmu danego pojazdu. Koszty te są pokrywane z bieżących dochodów danej firmy, która zyskuje na użytkowaniu danego sprzętu.

Minimalna kwota leasingu to 50 tysięcy złotych,  na okres 5 lat. Do uzyskania leasingu powinny wystarczyć dwa dokumenty tożsamości oraz zaświadczenie o dochodach

Leasing dzieli się na finansowy (kapitałowy) oraz operacyjny (bieżący). Leasing finansowy od operacyjnego różni się tym, że w operacyjnym czas użytkowania danego dobra jest zazwyczaj krótszy niż okres całkowitego zużycia i nie może zawierać ona klauzuli o wykupie, natomiast w leasingu finansowym czas użytkowania zazwyczaj trwa tyle co okres amortyzacji przedmiotu i możliwe jest zawarcie klauzuli o wykupie.

Zalety i wady leasingu

Leasingowanie samochodu jest zdecydowanie prostsze niż kredyt samochodowy i niesie ze sobą kilka istotnych korzyści. Są to między innymi: szybsze pozyskanie pojazdu, zdecydowanie  mniej formalności, stałą i niezmienną ratę leasingową, możliwość przeniesienia opłat związanych z naprawami technicznymi samochodu na leasingodawcę, jest możliwa opcja zmniejszenia opodatkowania i nie musimy wykładać dużych pieniędzy.

Pomimo przedstawionych powyżej zalet, również i ta forma dzierżawy ma swoje minusy. Możemy do nich zaliczyć: brak klauzuli o wykupie samochodu sprawia, że leasingobiorca nie ma możliwości przejęcia go na własność, konieczność uiszczania rat w przypadku uszkodzenia lub utraty przedmiotu leasingu, brak możliwości wypowiedzenia umowy przed czasem i modyfikacji pojazdu bez zgody leasingodawcy, leasingobiorca nie może sprzedać pojazdu, leasing możliwy jest wyłącznie dla pojazdów, które nabywane są na fakturę VAT.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Najczęściej banki lub inne instytucje finansowe udzielające kredytów samochodowych pokrywają 100% kosztów pojazdu. Kredyt samochodowy nie dotyczy wyłącznie samochodów, ale również innych pojazdów silnikowych. Oprocentowanie kredytu ustalane jest ze względu na kilka czynników, np. od rodzaju pojazdu jaki zamierzamy kupić, czy jest on używany czy też nowy, jaki jest okres kredytowania, czy oprocentowanie jest zmienne czy stałe oraz od waluty, w której kredyt jest zaciągany.

Ważna jest również instytucja, która udziela nam kredytu. Zaciągając kredyt samochodowy możemy spotkać się z konieczność złożenia zaświadczeń o dochodach oraz wpłata wkładu własnego. Oraz z możliwością wzięcia kredytu bez większych formalności. Instytucje finansowe zabezpieczają się przed ewentualnych braku spłaty kredytu np.: zestaw rejestrowy, przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu oraz cesja z praw polisy AC. Maksymalny okres kredytu wynosi 10 lat.

Plusy i minusy kredytu samochodowego

Kredyt samochodowy pod kątem formalności jest znacznie bardziej skomplikowany.  Wśród plusów wymienić można:  po spłacie kredytu, kredytobiorca staje się prawowitym właścicielem pojazdu,  kredyt zaciągnięty może być na dowolną kwotę, elastyczne rozłożenie rat – na dłuższe lub krótsze okresy, pojazd można zakupić z dowolnego źródła,  pojazdy mamy prawo kredytować, mamy możliwość wzięcia kredytu bez zabezpieczenia, zawieszenia spłaty kredytu oraz refinansowania pojazdu.

Zaciągnięcie kredytu na samochód wiąże się także z wadami, do których można zaliczyć: znacznie więcej formalności i dokumentów wymaganych od klienta, w momencie gdy umowa dobiega końca wiek pojazdu nie może przekraczać 15 lat, zdobycie kredytu wymaga więcej czasu ze względu na formalności.

Ogólnie rzecz biorąc koszty kredytu samochodowego jak i leasingu uzależnione są od wielu czynników, tak więc nie można porównywać ich bez konkretnych ofert różnych instytucji zajmujących się danymi formami kredytów czy leasingu. Koszty mogą być zdecydowanie różne więc dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który z pewnością znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *